Diagnostic în imagini

Pacient se prezintă pentru durere intensă, roșeață și edem mai ales la nivelul degetului mare și a labei piciorului stâng apărute în urmă cu câteva zile. Din antecedente: hipertensiune arterială, pentru care întrebuințează de mai mulți ani Perindopril tert.butylamine/Indapamidă 4/1,25 mg 1tb/zi, și gută. De o săptămână, simțind caldură și o jenă la mers în piciorul stâng, a început tratamentul cu Allopurinol 300 mg 1 tb/zi, recomandat de medicul de familie acum câteva luni, deoarece raportase mai mult de 3 atacuri de gută în ultimul an.

Care este diagnosticul:

Răspunsul corect este B, puseu acut de gută favorizat de începerea tratamentului cu Allopurinol. Pentru că stimulează desprinderea cristalelor prin dizolvarea lor parțial, pacienții pot avea un atac de gută la începerea tratamentului cu Alopurinol sau cu orice alt medicament ce scade uratul. Privitor la relația dintre diuretice și puseul acut de gută studiile nu sunt concludente. Indapamida poate crește frecvență crizelor de gută la pacienții cu hiperuricemie. În acest caz a fost oprit tratamentul cu Allopurinol și a fost recomandată Colchicină tb 0,5 mg 3ori/zi. După o săptămână simptomele s-au ameliorat vizibil.